25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa


Szanowni Państwo,
Przed nami 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Inauguracja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się w sobotę 9 września br. o godz. 14.45 na Rynku w Opolu.
Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje
i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.
Podczas tej jubileuszowej edycji święta zabytków w województwie opolskim odbędzie się 300 wydarzeń w blisko 70 miejscowościach. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny.
We wtorek 12 września w godz. 9.00-12.00 Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu będzie otwarte dla uczniów dwóch szkół podstawowych. Wydarzenie rozpoczniemy od edukacyjnego spaceru po CWK, opowiemy historię powstania Centrum oraz terenu, na którym go wybudowano. Przedstawimy główne cele funkcjonowania obiektu. Zaprezentujemy możliwości techniczne CWK np. użyteczność systemu prezydialno-lektorskiego czy kabiny do tłumaczeń symultanicznych. Będzie można zobaczyć wielofunkcyjną halę wystawienniczą, sale konferencyjne, garderoby dla artystów, wyposażenie targowe i wiele ciekawych miejsc. Po spacerze zaprosimy wszystkie dzieci na obejrzenie filmu o CWK. Pani Magdalena Urbanek-Leśniak – pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa wygłosi prelekcję nt. zabytków, krajobrazu i dziedzictwa. Na zwycięzców, którzy przygotują najciekawszy plakat czekać będzie specjalna nagroda.
Aktualny program EDD dostępny na stronie: www.edd.nid.pl w zakładce kalendarium.